• İstanbul10 °C
  • Ankara6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GAPS TEDAVİSİ ve DİYETİNİN AMACI
11 Mart 2016 Cuma 18:27

GAPS TEDAVİSİ ve DİYETİNİN AMACI

UZM.DYT. ÖZALP KAYA -DİYETİSYEN HABER İÇİN YAZDI '' GAPS TEDAVİSİ ve DİYETİNİN AMACI ''

GAPS TEDAVİSİ ve DİYETİNİN AMACI


GAPS ; bağırsak ile beyin / beden arasındaki ilişkininNöroloji ve Beslenme Doktoru Natasha Campbell-McBride tarafından uluslar arası tescilli ifadesidir. GAPS " Gut And Psychology  / Physiology Syndrome" kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı: "Bağırsak ve Psikoloji / Fizyoloji Sendromu" dur. 

 

Çoğu kişinin çaresiz hastalık sandığı psikolojik/psikiyatrik ve Fizyoljik hastalıkların sebebi; hasarlı, geçirgen bağırsak duvarı ve anormal bağırsak florası nedeniyle beynin ve bedenin toksinlenmesidir. Bağırsak florasının ve bağırsak duvarının GAPS Doğal tedavisiyle iyileşmesi sonucunda, beyin ve beden toksin yükünün etkisinden kurtulur ve bağırsakların kaynaklık ettiği hastalıklar da tamamen iyileşir.

 

Bağırsak florasındaki bakteri dengesizliği (disbiyozis) ve bağırsak dokusundaki hasar ve sızıntılı bağırsak(leaky Gut Syndrome)  olduğunu belli eden semptomlar şunlardır:Ağız Kokusu, Crohn Sendromu, ​Gastrit, Gaz, Hazımsızlık, ​İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS), ​İshal, Kabızlık, Kolik, Kötü Kokulu veya Anormal Görünümlü Dışkı, Mide Ekşimesi, ​Pamukçuk, ​Reflü, Şişkinlik, ​Ülser, ​Ülseratif Kolit, Gıda İntoleransları. 

 

Psikoloji Sendrom Hastalıkları: Otizm, Şizofreni, Epilepsi, Depresyon, Anksiyete, Bipolar Bozukluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Panik Atak, Dikkat Eksikliği Bozukluğu (DEB) ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), Tourette Sendromu, Bağımlılıklar,  Disleksi, Dispraksi, Yeme Bozukluğu (Anoreksiya, Bulimia Nervosa),Öğrenme Güçlükleri,Mental Bozukluklar,Hafıza ve Bilişsel Problemler,Davranışsal ve Sosyal Problemler, Mod Değişimleri, İstemsiz Hareketler, Çeşitli Tikler,Tremor/Titreme ve Duyusal Poblemler

 

Fizyoloji SendromHastalıkları::Akne, Alerjiler, Artrit, Astım, Bellek Problemleri, Çölyak, Demans (Bunama), Diyabet, Enzim ve Hormon Bozuklukları, Erken Menepoz, İnterfilite, Gelişme Geriliği, Gıda Alerjileri, Gıda İntoleransları, Otoimmün Tiroidit (Haşimato), Kolesterol Problemleri, Et yenildiği halde demir ve /veya Vit B12  eksikliği Kronik Yorgunluk, Kulak Enfeksiyonları, Migren, MS (Multipl Skleroz), ALS ( Amyotrofik Lateral Skleroz), Parkinson, Raynaud, PMS-Regl Problemleri, ​Parkinson, Romatoid Artrit (RA), ​ Sistit, ​Tansiyon Problemleri, Tiroit Problemleri, Uyku Problemleri, Eklem Ağrıları, Ödem, Fibromiyalji, Atopik Durumlar ( astım, egzama),Vitiligo, Kronik Yorgunluk Sendromu, Sistematik Lupus Eritematoz, Osteoartirid, Halsizlik, İştahsızlık, Kas Zayıflığı, Kramplar ve Anormal Kas Tonu, Kaslarda ve Eklemlerde Ağrı ve Acı, Obezite- Zayıflık, Sedef, Ürtiker, Nörodermatit, Çoklu Kimyasal Hassasiyet,Konsantre Olamama.

 

2004 yılından bu yana, dünyanın her bir köşesinden binlerce GAPS (Bağırsak ve Psikoloji/Fizyoloji Sendromu) hastaları, beslenmeye dayalı GAPS Doğal Tedavisiyle bağırsak floralarını tedavi ederek hem bağırsak hastalıklarından hem de psikiyatrik ve fizyolojik hastalıklarından tamamen iyileştiler! 

 

GAPS Diyeti & Tedavisinin öncelikli amacı tamamen, bağırsakların ve sindirim sisteminin sağlığını iyileştirmektir. 

 

Bağırsak sağlığı için birinci ve en öenmli nokta bağırsak florasındaki bakteri dengesini sağlamaktır. Sağlıklı bir bağırsakta Probiyotik adı verilen faydalı bakterilerin oranının yüksek, hastalık yapıcı patojen bakteri ve mantarların oranının ise daha düşük seviyede olması gereklidir. GAPS hastalarının tümünde ise patojenik flora oranı olması gerektiğinden daha fazladır ve bağırsak flora anormalliği mevcuttur. Bu nedenle, GAPS diyetinde probiyotik sağlayan fermente besinler ve hazır probiyotikler son derece önemlidir ve diyette önemli bir yeri vardır. Diğer yandan da patojenleri besleyen ve onların çoğalmasını sağlayan karbonhidratlara yani şekerli ve nişastalı besinlere diyette asla yer verilmez.  
 

GAPS Tedavisi-Diyetinde ikinci önemli nokta; Leaky Gut Syndrome adı verilen sızdıran bağırsak yapısına sebep olan, ince bağırsak duvarındaki hasarı ve geçirgenliği iyileştirerek; toksinlerin, sindirilmeyen besinlerin, ağır metallerin, böcek ilacı gibi kimyasalların, katkı maddelerinin bağırsak çeperinden kana geçişini engellemektir. Böylece; bağırsak astarındaki hasar iyileşerek bağırsak geçirgenliği ve ve bağırsak geçirgenliğinden kaynaklanan besin intoleransları ortadan kalkar; beynin, bedenin, bütün organların ve dokuların toksinlenmesi engellenmiş olur. Psikoloji sendromlarının ve psikiyatrik hastalıkların nedeni olan beynin toksinlenmesi ile fizyolojik hastalıkların temel nedeni olan bedenin toksinlenmesi ortadan kalktığı için iyileşme sağlanır. 
 

Üçüncü önemli nokta ise; detoksifikasyon yöntemleri ve yaşam tarzı değişiklikleriyle hem var olan toksinlerden vücudu arındırmak, hem de yeni toksin girişinden vücudu korumaktır. 

 

 

 Dyt.Uz.Özalp KAYA

Özel EGM Hayat Hastanesi

Bu haber toplam 4705 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÖNE ÇIKANLAR
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Diyetisyen Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Yazılımı: CM Bilişim